



Reținut pentru 24 de ore pentru furt în scop de folosință și conducerea unui autovehicul fără permis de conducere
Polițiștii din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Ploiești, aflați în exercitarea atribuțiilor de supraveghere și control al traficului rutier, la data de 25 iunie 2026, în jurul orelor 16.50, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism care se deplasa pe strada Luminiței. Conducătorul auto nu s-a conformat dispozițiilor polițiștilor, continuându-și deplasarea, iar ulterior a abandonat autovehiculul și a pătruns în curtea unui imobil, în încercarea de a se sustrage verificărilor.
Ca urmare a activităților investigativ-operative și a verificărilor efectuate, persoana în cauză a fost identificată ca fiind un tânăr în vârstă de 19 ani, domiciliat în municipiul Ploiești.
La scurt timp, acesta s-a prezentat la locul intervenției, fiind condus la sediul unității de poliție în vederea audierii și efectuării actelor procedurale specifice.
Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat că tânărul nu deține permis de conducere valabil pentru nicio categorie de vehicule. Totodată, s-a stabilit că acesta ar fi intrat în posesia cheilor autoturismului fără acordul titularului de drept, respectiv prin sustragerea acestora din posesia mamei sale, fără cunoștința și consimțământul acesteia.
În raport cu materialul probator administrat în cauză, față de persoana cercetată a fost dispusă măsura preventivă a reținerii pentru o perioadă de 24 de ore. Aceasta urmează să fie prezentată, în cursul zilei de 26 iunie 2026, unității de parchet competente, în vederea analizării oportunității dispunerii unei alte măsuri preventive, în condițiile prevăzute de lege.
Activitățile de urmărire penală sunt continuate de polițiști, sub coordonarea procurorului competent, în scopul stabilirii cu exactitate a tuturor circumstanțelor de fapt și de drept ale cauzei, precum și pentru dispunerea măsurilor legale ce se impun.
Minor depistat la volanul unui autoturism neînmatriculat în circulație, fără permis de conducere
La data de 25 iunie 2026, în jurul orei 16.30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Florești au observat, pe raza comunei Filipeștii de Târg, un autoturism al cărui conducător auto a schimbat brusc direcția de deplasare la observarea echipajului de poliție.
Polițiștii au efectuat semnal regulamentar de oprire și au pornit în urmărirea autoturismului, având în funcțiune semnalele acustice și luminoase, solicitând totodată sprijinul unui alt echipaj de poliție.
Autoturismul a fost identificat într-o zonă din apropierea localității, fără plăcuțele cu numărul de înmatriculare montate.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că la volan se afla un minor, în vârstă de 16 ani, din comuna Filipeștii de Târg.
De asemenea, s-a constatat faptul că plăcuțele de înmatriculare fuseseră îndepărtate și depozitate în portbagajul autoturismului.
Verificările în bazele de date au indicat că autoturismul avea înmatricularea suspendată, iar pentru acesta nu figura o poliță de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto (RCA) valabilă.
Minorul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,07 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și furt în scop de folosință.
Totodată, au fost aplicate sancțiuni contravenționale pentru abaterile constatate la regimul circulației pe drumurile publice și pentru lipsa asigurării obligatorii RCA, fiind dispuse și măsurile complementare de reținere a certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor de înmatriculare.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea unității de parchet competente, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor producerii evenimentului și dispunerii măsurilor legale.
Depistat de polițiști conducând un motociclu fără a deține permis de conducere
La data de 25 iunie 2026, în jurul orei 18.15, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier aflați în desfășurarea activităților specifice pe DN1D, în localitatea Ciorani, au oprit pentru control un motociclu care se deplasa din direcția Albești-Paleologu către Ciorani.
În urma legitimării și a verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că bărbatul de 21 de ani, aflat la volanul motociclului nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor și dispunerii măsurilor legale ce se impun.
Cercetări în cazul unui conducător auto care a refuzat testarea și prelevarea de mostre biologice
La data de 25 iunie 2026, în jurul orei 21.45, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Apostolache au depistat în trafic, pe DJ 102R, în comuna Tătaru, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 33 de ani, din localitate.
Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, polițiștii i-au solicitat testarea cu aparatul etilotest, însă acesta a refuzat.
Ulterior, bărbatul a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea mostrelor biologice necesare stabilirii alcoolemiei, însă a refuzat și această procedură.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
În urma administrării probatoriului, având în vedere că fapta a pus în pericol siguranța circulației pe drumurile publice, precum și pentru asigurarea bunei desfășurări a procesului penal și prevenirea săvârșirii altor infracțiuni, față de bărbat a fost dispusă măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore.Acesta urmează să fie prezentat unității de parchet competente în vederea dispunerii unei măsuri preventive, dacă se va aprecia necesar.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului de caz, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor de fapt și luării măsurilor legale care se impun.
Persoană reținută după ce ar fi sustras un telefon mobil din mâna unei femei, în municipiul Ploiești
La data de 25 iunie 2026, în jurul orei 11.30, o femeie în vârstă de 45 de ani s-a prezentat la sediul Secției nr. 4 de Poliție Ploiești, sesizând faptul că, în timp ce se afla în zona Pieței 1 Decembrie 1918 din municipiu, o persoană necunoscută i-ar fi smuls telefonul mobil din mână și ar fi fugit.
În urma sesizării, polițiștii au acționat cu operativitate, iar pe baza semnalmentelor furnizate de persoana vătămată au efectuat verificări în zona adiacentă locului comiterii faptei.
La numai câteva minute de la sesizare, în urma verificărilor efectuate pe străzile adiacente, polițiștii au reușit depistarea tânărului de 24 de ani, din comuna Colceag, bănuit de comiterea faptei, acesta fiind condus la sediul unității de poliție pentru audieri și continuarea cercetărilor.
În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus, față de bărbatul în cauză, măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat unității de parchet competente cu propunerea dispunerii unei măsuri preventive.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor de fapt și luării măsurilor legale care se impun.
Foto ilustrativ