



În data de 20 iunie, în jurul orei 22.00, prin intermediul SNUAU 112, s-a solicitat sprijin pe traseul Cota 2000 – Stâna Regală, din Sinaia, fiind semnalată prezența unui urs.
Spre locul indicat s-a deplasat o patrulă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova.
Colegii noștri au constatat că era vorba de 2 tineri din București, un bărbat în vârstă de 37 ani și o femeie de 31 ani, ce coborau de pe platoul Bucegi către stațiunea Sinaia.
Au fost surprinși de lăsarea întunericului și neavând lanterne, nu au putut înainta către oraș.
De asemenea, s-au speriat de zgomotele auzite din pădure, produse de animalele sălbatice.
Turiștii au comunicat patrulei că nu aveau experiență pe traseu, dar s-au hotărât să îl parcurgă după ce au verificat într-o aplicatie de hărți și navigatie, folosită de obicei pentru distanțe rutiere. De fapt, traseul care părea că poate fi parcurs într-o oră, în realitate dura 3 ore.
Având în vedere că în ultima perioadă au fost mai multe cazuri de persoane surprinse de întuneric pe trasee montane, Inspectoratul de Jandarmi Județean Prahova face următoarele recomandări:
– înainte de plecare, informați-vă din surse sigure cu privire la starea si durata traseului;
– echipați-vă adecvat anotimpului și asigurați-vă că aveți baterie de rezervă pentru telefon, apă suficientă și lanternă;
– pe timpul deplasării faceți gălăgie pentru a evita întâlnirea cu animalele salbatice;
– apelați numărul unic de urgență 112, în situația în care sunteți în pericol sau aveți nevoie de sprijin.