



Duminică după amiază, în jurul orei 16.00, pe raza localității Lipănești, DN1 A, s-a produs un accident.
În evenimentul rutier au fost implicate un autoturism și o motocicletă. O femeie a ajuns la spital.
Pentru gestionarea operativă a evenimentului, au fost mobilizate o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD de la Punctul de Lucru Lipănești.
În evenimentul rutier au fost implicate un autoturism și o motocicletă, la bordul cărora se aflau doar șoferii. Conducătorul motocicletei, o femeie în vârstă de 32 ani, aflată în stare de conștiență, a fost asistată la fața locului și, ulterior, a fost transportată la spital. În urma evaluării de la locul intervenției, aceasta suferise traumatisme la nivelul membrelor inferioare și un traumatism abdominal.
ISU Prahova
„Polițiștii Serviciului Rutier au fost sesizați, la data de 6 iulie a.c., cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Național 1A, în localitatea Lipănești.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului, iar în urma primelor verificări au constatat că un bărbat de 47 de ani, aflat la volanul unui autoturism, ar fi intrat în coliziune cu o motocicletă condusă de o femeie de 31 de ani.
În urma impactului, conducătoarea motocicletei a suferit vătămări corporale și a fost transportată la o unitate medicală pentru acordarea de îngrijiri de specialitate.
Ambii conducători de vehicule au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Cercetările sunt continuate de către polițiști în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor producerii evenimentului rutier și dispunerii măsurilor legale care se impun.„-IJP PRAHOVA.
Foto ilustrativ