



Astăzi dimineață, pe DN1, în zona Comarnic, traficul rutier a fost oprit din cauza unei scurgeri de acid sulfuric dintr-o cisternă.
Au fost evacuate persoane pe o rază de 100 m, iar pe directia vântului (SE) s-au evacuat pe o distanță de aprox. 500 m.
A fost emis mesaj RO ALERT.
Conform ISU Prahova , a fost defectă o vană centrală ce nu putea fi oprită.
La fața locului a intervenit și un echipaj CBRN de la USISU Ciolpani, care intervine în situaţii de risc chimic, biologic, radiologic sau nuclear.
ISU Prahova a intervenit prin P.L. Comarnic cu 1 ASAS si Det. 4 Sinaia cu 1 B2 .
Mesajul Ro Alert a fost transmis pe o raza de 2 km, cu o valabilitate de 3 ore.
Cetățenii au fost informați cu privire la eveniment si au fost sfătuiți sa închidă ferestrele și sa nu desfășoare activități în aer liber.
Operațiunea de transvazare a fost finalizata cu succes. Echipajul CBRN a efectuat noi măsurători și nu mai sunt înregistrate scurgeri de substanță periculoasă.
