



În contextul evenimentelor dedicate sărbătoririi celor 175 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, printre misiunile cotidiene, cadrele militare care s-au remarcat prin profesionalism, loialitate și performanță au fost recompensate astăzi, într-un cadru festiv.
Zece jandarmi ai Grupării Mobile Ploiești au fost avansați înainte de expirarea stagiului minim, pentru eforturile depuse și rezultatele obținute în activitatea profesională. Această avansare nu este doar o simplă recompensă, ci și o responsabilitate mai mare, o motivație de a continua pe același drum al excelenței, al profesionalismului și al respectului față de lege și cetățeni.
De asemenea, colegii care s-au impus în cadrul competițiilor sportive interne, și-au primit astăzi laurii, fiind răsplătiți cu medalii, diplome și cupe.
Pentru Gruparea de Jandarmi Mobilă „Matei Basarab“ Ploiești, anul 2025 marchează împlinirea a 20 de ani, de când instituția a devenit unitate de sine stătătoare, în subordinea Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, cuprinzând în zona de responsabilitate județele: Prahova, Buzău, Dâmbovița, Giurgiu, Ilfov, iar din 2014, și municipiul București. Toate cadrele militare care au desfășurat peste două decenii de activitate neînteruptă în cadrul unității au fost felicitate și recompensate de către conducerea instituției pentru loialitate și profesionalism.