IJJ PRAHOVA.Turiști surprinși de lăsarea întunericului pe munte din cauza lipsei de informare, coborâți în siguranță de jandarmii prahoveni

În data de 20 iunie, în jurul orei 22.00, prin intermediul SNUAU 112, s-a solicitat sprijin pe traseul Cota 2000 – Stâna Regală, din Sinaia, fiind semnalată prezența unui urs.

Spre locul indicat s-a deplasat o patrulă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova.

Colegii noștri au constatat că era vorba de 2 tineri din București, un bărbat în vârstă de 37 ani și o femeie de 31 ani, ce coborau de pe platoul Bucegi către stațiunea Sinaia.

Au fost surprinși de lăsarea întunericului și neavând lanterne, nu au putut înainta către oraș.
De asemenea, s-au speriat de zgomotele auzite din pădure, produse de animalele sălbatice.

Turiștii au comunicat patrulei că nu aveau experiență pe traseu, dar s-au hotărât să îl parcurgă după ce au verificat într-o aplicatie de hărți și navigatie, folosită de obicei pentru distanțe rutiere. De fapt, traseul care părea că poate fi parcurs într-o oră, în realitate dura 3 ore.

Având în vedere că în ultima perioadă au fost mai multe cazuri de persoane surprinse de întuneric pe trasee montane, Inspectoratul de Jandarmi Județean Prahova face următoarele recomandări:
– înainte de plecare, informați-vă din surse sigure cu privire la starea si durata traseului;
– echipați-vă adecvat anotimpului și asigurați-vă că aveți baterie de rezervă pentru telefon, apă suficientă și lanternă;
– pe timpul deplasării faceți gălăgie pentru a evita întâlnirea cu animalele salbatice;
– apelați numărul unic de urgență 112, în situația în care sunteți în pericol sau aveți nevoie de sprijin.

Etichete:
2026 - Info Ploiești City. Toate drepturile rezervate!